Przeskocz do treści

Wycieczka do Manufaktury Czekolady i Centrum Pieniądza z GOK Szumowo.

W dniu 25 lipca 2019 r. dzieci uczestniczące w realizacji projektu „Przyjemne z pożytecznym - odkrywamy talenty, rozbudzamy pasje, rozwijamy zainteresowania” dofinansowanego przez Polsko – Amerykańską Fundację Wolności, LGD Brama na bagna, Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie i samorząd gminy Szumowo odwiedziły stolicę Polski. Uczestnicy projektu czwartkowe południe rozpoczęli od warsztatów w Manufakturze Czekolady. Dzieci zaprojektowały swoje własne tabliczki czekolady używając bakali i ulubionych owoców liofilizowanych. Każdy z uczestników miał okazję do wykazania się swoimi zdolnościami manualnymi , tworząc czekoladę według własnego smaku i pomysłu. Degustując mleczną czekoladę do picia, dzieci wysłuchały omawianego przez Panią prowadzącą procesu produkcji tworzenia czekolad od samego ziarenka. Ich uwagę również przyciągnął pokaz „temperowania czekolady”.  Po ponad godzinnej słodkiej i pysznej zabawie, każdy uczestnik warsztatów otrzymał dyplom „Młodszego Czekoladnika”.

Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w Centrum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka. Miejsce te pozwala na zapoznanie się z podstawowymi zagadnieniami oraz skomplikowanymi procesami ekonomicznymi. Pani przewodnik wytłumaczyła istotę tego, czym jest pieniądz, jaką przebył drogę i w jaki sposób pomaga nam w codziennym życiu. Najciekawszym wątkiem pobytu w Centrum Pieniądza było poznanie, sprawdzanie i rozróżnianie autentyczności banknotów. Również ciekawym wydarzeniem była możliwość dotkniecie prawdziwej sztabki złota.

Wędrówką po świecie pieniądza, pełni nowo nabytej wiedzy dzieci zakończyły wyjazd do Warszawy.

Wycieczka była również formą podziękowania dla uczestników biorących czynny udział w zajęciach wakacyjnych w GOK Szumowo.