Przeskocz do treści

Słodka wycieczka do Manufaktury Cukierków Karmelowych

Dzień 12 lipca dzieci uczestniczące w wakacyjnych zajęciach przygotowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie w ramach projektu „Akademia małolata ciekawego świata” będą wspominać bardzo długo i ... słodko, a to za sprawą wycieczki do Manufaktury Cukierków Karmelowych „Cukier Lukier” w Białymstoku. Pobyt w manufakturze to niezwykle słodka i pyszna zabawa.
Podczas godzinnych warsztatów dzieci poznały proces ręcznego tworzenia lizaków i miniaturowych cukierków, począwszy od wylania gorącej masy na granitowy blat, poprzez barwienie, aromatyzowanie, tworzenie wzoru aż do momentu uzyskania efektu końcowego w postaci cudownie pachnących, słodkich, bajecznie kolorowych lizaków i maleńkich karmelków. Każdy z uczestników miał też okazję wykazania się swoimi umiejętnościami manualnymi tworząc z giętkiej masy karmelowej lizaki według własnych pomysłów.
Dzięki tej wycieczce dzieciaki mogły dowiedzieć się co to jest karmel, jak powstają wspaniałe wzory cukierków i jaka ciężka jest praca mistrza cukierniczego. Manufaktura cukierków którą odwiedziliśmy to miejsce gdzie można obejrzeć produkcję cukierków i lizaków z wykorzystaniem wyłącznie naturalnych metod i składników, według technik z XVII wieku. Jest to wspaniała nauka przez zabawę, a obserwując z jakim zainteresowaniem dzieci podziwiały pracę cukierników i jej efekty jesteśmy pewni, że nauka wyciągnięta z pokazu na długo pozostanie w ich głowach.
Następnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Sali Zabaw „Fikoland”, gdzie dzieci spędziły czas bardzo aktywnie korzystając z wielu wspaniałych atrakcji, spalając pocukierkowe kalorie.
Działanie sfinansowane ze środków programu „Działaj lokalnie” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i ODL „Brama na Bagna” w Zambrowie.