Przeskocz do treści

Wiosenne Porządki_Kręci Nas Recykling

Pod hasłem #KręciNasRecykling rusza pierwszy raz w Polsce wyjątkowa akcja edukacyjna. Od wielu lat zmorą dla środowiska są Ci, którzy środowisko zaśmiecają. Każdy widział porzucone w lesie, w rzekach, jeziorach, na poboczach dróg zużyte opony.  Chcemy to zmienić. Naszym celem jest zbudowanie świadomości na temat odpowiedniego oddawania zużytych opon. Podczas akcji pokażemy, jak powinien wyglądać prawidłowy oraz zgodny z poszanowaniem Matki Ziemi proces recyklingu opon. Stworzymy też praktyczny system ich zbiórki. Przyłączcie się do nas, bo #ZmieniamyOtoczenieNaLepsze

Na obszarze Brama na bagna akcja Wiosenne Porządki_Kręci Nas Recykling odbędzie się na terenie gminy Szumowo. Młodzież z Zespołu Szkół w Szumowie postanowiła posprzątać mały kawałek ziemi szumowskiej ze śmieci wyrzuconych do lasu. Fotorelacja z akcji wkrótce.

Kampania #KręciNasRecykling to wspólny pomysł Oponeo.pl i znanego ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego, do której włączyło się już kilkadziesiąt społecznych inicjatyw (grupy mieszkańców, szkoły, organizacje społeczne) oraz kilkaset serwisów oponiarskich w całym kraju. Nasze działania rozpoczynamy 21 marca i planujemy je zakończyć   22 kwietnia br. Daty te nie są przypadkowe – 21 marca to początek kalendarzowej wiosna, a 22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jeżeli akcja się powiedzie, chcemy ją kontynuować w kolejnych latach.
Jakie działania planowane są w ramach kampanii? Akcja prowadzona będzie dwutorowo. Jednym z głównych jej elementów jest przeprowadzenie na terenie całej Polski minimum pięćdziesięciu akcji sprzątania odpadów, w tym także zużytych opon, zaśmiecających środowisko. W akcje zaangażowani zostaną wolontariusze z lokalnych społeczności. Jednocześnie prowadzona będzie kampania edukacyjno-informacyjna na temat prawidłowej utylizacji i recyklingu opon. Wykaz ekologicznych akcji, serwisów oponiarskich oraz mnóstwo wiedzy nt. recyklingu opon jest dostępne na specjalnie przez nas przygotowanej stronie: www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling

Drzewa w zamian za opony Serwis Oponeo.pl oferuje klientom możliwość zamówienia opon z usługą dostawy z montażem w jednym z serwisów partnerskich. Dodatkowo w tych serwisach, które na stronie oznaczone zostały logiem kampanii Kręci Nas Recykling klienci mogą pozostawić za darmo zużyty komplet opon do utylizacji . Za każde 4 opony, które zostaną zebrane zarówno w ramach lokalnych akcji sprzątania, jak i te, które trafią do serwisów partnerskich w czasie trwania kampanii, Oponeo.pl posadzi jedno drzewo! Celem jest posadzenie 1.500 drzew. Każdy więc, kto aktywnie weźmie udział w akcji przyczyni się do nie tyko do posprzątania Polski, ale jej zazielenienia.
Zużyte opony zalegające w środowisku są szkodliwe Opona pozostawiona w środowisku naturalnym z upływem czasu ulega defragmentacji. W konsekwencji wydzielane są toksyczne mikroplastki, które zatruwają glebę i przenikają do wody, stając się zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. Namawiamy do oddawania zużytych opon do wyznaczonych do tego punktów. Dzięki temu mogą zostać one bezpiecznie przetworzone i ponowne wykorzystane do produkcji takich dóbr jak drogi, ekrany akustyczne czy nawet podeszwy do butów.

Więcej informacji na temat recyklingu zużytych opon samochodowych można znaleźć w artykule przygotowanym w ramach akcji: https://www.oponeo.pl//artykul/recykling-opon W mediach społecznościowych kampania oznaczana będzie hasłami #KręciNasRecykling oraz #ZmieniamyOtoczenieNaLepsze. Można w ten sposób śledzić jej przebieg i postępy w sieci, a także oznaczać własne wpisy na ten temat, promując jednocześnie kampanię edukacyjną w Internecie.

Prosimy, aby wszelkie pytania na temat kampanii, zarówno ze strony dziennikarzy, jak i innych osób zainteresowanych jej szczegółami oraz samym recyklingiem opon kierować do: Dominika Dobrowolskiego  dominik@cycling-recycling.eu  tel.697092978 Michała Pawlaka michal.pawlak@oponeo.pl  tel. 52 341 88 50

Lokalnym koordynatorem akcji w Bramie na bagna jest Paweł Pogorzelski, pawelzawady@wp.pl, 888050176